Aktivnosti
0.0
0 ocen
Na zalogi
665,99 €
Ultralahek šotor za dve osebi, namenjen popotnikom.
FreeLite je tisti šotor, ki bo zmanjšal težo vašega nahrbtnika ali potovalne torbe, saj je s svojo ultralahko, pol-samostojočo zasnovo, ustvarjen za ljudi, ki želijo iz svojega potovanja potegniti kar največ in se ne obremenjevati s težko opremo.
Notranjost: je lažja kot pri predhodniku in ima še vedno štirikotno zasnovo tal in en meter prostora pri glavi. Zasnovana je iz mikro mrežice, ki omogoča izredno zračnost ter iz nepremočljivega talnega dela. Dva vhoda sta prostorna, z zadrgami ki so izredno trpežne in preproste za uporabo z eno roko. Žepi v kotih šotora so zasnovani z odprtinami za kabel vašega telefona ali za slušalke. Zgornji žepi so namenjeni čelnim svetilkam, sončnim očalom in drugim predmetom, ki jih potrebujete na dosegu roke.
Zunanjost: FreeLite je šotor, ki ki zelo hitro pospravite in postavite. Palice DAC NFL so izjemno močne, DuraShield™ nepremočljiva obdelava zunanjega materiala z lepljenimi šivi pa omogočajo, da slabo vreme ostane tam kjer more – zunaj.
Priporočamo za:
MSR je pravzaprav kratica za Mountain Safety Research (“varno raziskovanje gora”). Zgodba se je začela leta 1969, ko je inženir in alpinist Larry Penberthy začel izdelovati in testirati opremo. Prvi izdelki, ki so prišli iz njegovih rok s pomočjo plezalcev, so bili orodje za ojačitev cepina, naprava za spuščanje, plezalna vrv, rokavice, vponke in snežna žaga. Iz tega obdobja izhajajo nekateri ikonični MSR izdelki (ledni vijaki, gorniški šotor, …), ki so deloma spremenili izdelavo določenih produktov. Prvotna naloga gospoda Penberthya je bilo obveščanje alpinistov o uporabi in varnosti različne opreme. In če ni našel primerne opreme, jo je izdelal sam. Vse do danes MSR ohranja njegovo miselnost, o izdelavi predvsem varne in zanesljive opreme.
Spanje v šotoru med potovanjem je lahko izjemna izkušnja … ali pač ne. Veliko je odvisno od vašega šotora. Iskanje vam ustreznega šotora je kompromis med, na primer: prostornostjo in majhno težo ali pa med preprostost postavljanja in zaščito pred vremenom.
Kadar hodite ali kolesarite s šotorom, bo le ta predstavljal največji delež teže in prostora v nahrbtniku ali kolesarski torbi, zato je pravilna izbira ključnega pomena.
UDOBJE
Če boste v šotoru spali več dni in vam bo nudil edino udobje na koncu dneva, polnega hoje ali kolesarjenja, je ključnega pomena, da vam je v šotoru udobno. Morda boste v šotoru počeli še kaj drugega kot spali. V primeru slabega vremena boste v šotoru tudi kuhali, se preoblačili, sušili mokra oblačila, brali … Če predvidevate, da boste potrebovali več prostora, potem izberite šotor z več prostora, dvojnim vhodom in dvema predprostoroma. V predprostor boste morda pospravili nahrbtnik, posodo in druge odvečne stvari, ki čez noč ne bodo našle prostora v šotoru. Šotori z enim vhodom so najbolj neudobni, saj mora ena oseba plezati čez drugo.
Malo manj, a še vedno pomembni faktorji so maksimalna višina osebe, ki jo sprejme šotor (dejstvo, da se vam noge med dežnim nalivom dotikajo stene šotora ali da se z glavo dotikate stropa šotora, ni prijetno in funkcionalno). Odveč ne bo niti kakšen dodaten žep v notranjosti.
Zelo pomembno dejstvo, ki ga večkrat spregledamo koliko osebam je šotor namenjen. Šotor, namenjen dvema osebama, bo redkokdaj dovolj prostoren, da bosta dve osebi v njem udobno kuhali, jedli, brali (spali še morda). Udobje povečate z nakupom šotora za tri osebe, a s tem se takoj za kakšen kilogram poveča teža šotora.
ZAŠČITA PRED VREMENOM
Včasih nam vreme postreže z najslabšim, kar premore. Večina šotorov na evropskem tržišču bo seveda zdržala močnejše padavine, medtem ko ni nujno, da bodo zdržali močnejše vetrove. Upoštevati morate lastnosti kot je konstrukcija in premer palic, število križanja palic, mehanizem pritrjevanja notranjega dela šotora na ponjavo in pritrjevanja palic na ponjavo, kvaliteto same konstrukcije ter vsesplošno geometrijo šotora in ponjave. Vse te lastnosti lahko močno pripomorejo k trpežnosti šotora v močnem vetru in nalivih.
Če boste šotor uporabljali zgolj v toplejših pogojih, potem je pomembno, da je notranji šotor vsaj deloma iz mrežastega materiala, ki bo pripomogel k večji zračnosti, a ta vas v hladnejših mesecih ne bo dovolj ščitil pred mrzlim zrakom in snegom.
TEŽA
Pri potovanju peš ali s kolesom je dolgoročno najbolj pomembna teža spakiranega šotora, ki vključuje palice, notranji šotor, ponjavo, kline in vrečo šotora. Veliko proizvajalcev navede tudi minimalno težo. Ta vključuje težo osnovnih delov šotora: notranji šotor, ponjavo in palice. Če boste s seboj na pot vzeli tudi podlogo za šotor (na bolj skalnih ali mokrih tleh, je ta skoraj nujna), potem morate k teži prišteti še vsaj kakšnega pol kilograma več. Upoštevati morate, da vam bo večje udobje (če dva potujeta s šotorom za tri osebe) še za kakšen kilogram povečalo težo torbe ali nahrbtnika.
VELIKOST ZLOŽENEGA ŠOTORA
Velikost zloženega šotora močno korelira s težo. Kljub temu imajo nekateri šotori dodatne lastnosti kot so žepi, prostor za opremo, dodaten predprostor, žepke za palice – lastnosti, ki dodajo več prostornine kot teže. Pri nakupu šotora za potovanje, je pametno pretehtati zmožnost kompresije materialov.
PREPROSTOST POSTAVLJANJA
Večina šotorov se lahko ponaša s tem, da so »samostoječi«. To omogočajo palice, ki ustvarijo »okostje«, na katero pripnete šotor. Ti tipi šotorov so najbolj enostavni in hitri za postavljanje. »X« oblika ogrodja poveča volumen notranjosti. Nekateri šotori so na pol samostoječi in potrebujejo kakšen klin več da ohranijo svoj maksimalen volumen. Prednost teh šotorov je, da manj palic pomeni manjšo skupno težo.
TRPEŽNOST
Backpacking šotori so izdelani iz prevlečenega poliestra, prevlečenega najlona ali t.i. Cuben Fiber (mešanica Dyneema materialov). Na splošno velja, da je najlon bolj trpežen od poliestra. Oba materiala potrebujeta obdelavo, da sta nepremočljiva. Denier materiala (D) je grob indikator teže materiala na kvadratno površino. Najlažji materiali za šotore so izdelani iz 10-denskega materiala, material tal šotorov se giblje med 40 in 70 D.
PALICE
Večina proizvajalcev sodeluje s korejskim proizvajalcem aluminijastih palic DAC. DAC so preizkušene palice, kar pomeni, da so na večinoma kvalitetne, enako kvaliteto zagotavlja tudi oznaka palic Easton. Palice so večinoma aluminijaste, kar pomeni nizko težo in večinoma tudi trpežnost. Bolj kot material, je pomemben njihov dizajn – dolžina posameznega segmenta. Daljša, kot je sekcija, težje jih je spakirati v nahrbtnik ali kolesarsko torbo.
KLINI
Pametno je preveriti kline, priložene šotoru. Za večino poletnih potovanj, klini ne igrajo bistvene vloge, v kolikor pa potujete po zahtevnejših terenih in v slabših vremenskih pogojih, je morda dobro dokupiti res kvalitetne kline. Če jih niste pripravljeni nositi (saj bodo povečali težo), si lahko pomagate kar z naravnimi pripomočki: kamni, palicami … a če ne načrtujete 2000-kilometrskega pohoda, se nakup kvalitetnih klinov zagotovo splača. Priporočamo MSR-jeve kline Groundhog.
NE POZABITE NA NEKAJ POMEMBNIH “TABORNIŠKIH” NASVETOV:
– če veste, da bo napovedan močan naliv, okoli šotora skopljite jarek, v katerega bo odtekala voda in se ne bo nabirala ob vašem šotoru
– preden se odpravite na potovanje nujno preverite, da (so)delujejo vse komponente vašega šotora, da ni nič polomljeno ali strgano
– po vsaki uporabi šotora ob prihodu domov, šotor nujno posušite in prezračite, če želite podaljšati njegovo življenjsko dobo
– preden ponovno krenete v naravo, ga zopet prezračite, preverite če je potrebno naoljiti zadrge
– šotor postavljajte na čim bolj ravnem terenu
– izogibajte se vetru izpostavljenim predelom
– bodite blizu vode (da imate vodo na dosegu roke) a ne preblizu, da vas ponoči ne zalije kakšen nenaden dvig gladine
– in vedno: pospravite vse znake prenočevanja v naravi
ŠE NASVETI, KAKO POPRAVITI DELE ŠOTORE NA TERENU:
Najlažji način za popravilo vrvice je, da zaveže vozel na delu, kjer se je strgala. Če ste vozel zavezali že večkrat in je že popolnoma kratka, je čas za novo vrvico. Zato je vedno dobro s seboj nositi pomožne.
Ukrivljen klin lahko preprosto zravnate s pomočjo močnega pohodnega čevlja in nekaj moči. V najslabšem primeru boste nekje morali poiskati klešče.
Nekateri šotori (na primer Fjällrävnovi) imajo priloženo dodatno palico v primeru, da se vam ena zlomi. Če nimate rezervne palice, je pomembno, da poskušate oblikovati polomljene dele palice, da so čim bolj zaobljeni. To zmanjšuje možnost počenih koncev. Na pot nikoli ne pojdite brez močnega lepilnega traku.
Nekateri šotori imajo priložen set za popravilo (na primer Fjällrävnovi), s katerim preprosto popravite luknjice na šotorih. Za vse druge šotore priporočamo najlonski samolepilen trak v 4 različnih barvah Sir Joseph.
Če se vam strga zadrga, polepite zadrgo na notranji strani ter na vsakih 10 cm naredite nekaj šivov čez blago.
Iz hribov v šolo
Praktična na potovanju in dovolj majhna, da jo lahko pospravite tudi pod jakno, kadar skriva pomembno vsebino.
Nove kolekcije
Aktivnosti
Pritrditvene elastike za lažji transport opreme.
Nove kolekcije
Lahke, raztegljive hlače, ustvarjene za turno smučanje.
Nove kolekcije
Lahka, kompaktna jakna, zasnovana za turno smučanje, ki tehta le 317 gramov.
Nove kolekcije
Lahka, kompaktna jakna, zasnovana za turno smučanje, ki tehta le 317 gramov.
Nove kolekcije
Rocchetta je postal že ikoničen Karposov flis in je popolna izbira, ne le med aktivnostmi na prostem, ampak tudi po njih, saj je njegov moderen stil videti dobro tudi v mestu.
Nove kolekcije
Vsestranskost jakne omogoča, da jo uporabljate za različne aktivnosti na prostem v hladnejših dneh.
Nove kolekcije
Zaradi kariraste strukture na notranji strani tkanine Thermo Fleece je ta flis toplejši in lažji.
Nove kolekcije
Ženske hlače za zimsko pohodništvo in turno smučanje.
Nove kolekcije
Nahrbtnik za vse: od dnevnega pohodništva, do zahtevnih terenov in celo gorskega kolesarjenja.
Nove kolekcije
Neverjetna nepremočljiva podaljšana parka ima vse značilnosti, ki jih iščete pri oblačilu za mokre, vetrovne in nepredvidljive dni na prostem.
Nove kolekcije
Klasične, vsestranske rokavice, ki lahko služijo kot “spodnje” rokavice ali kot samostojne rokavice, bodo vaše roke vedno ohranjale neverjetno tople.
Nove kolekcije
Nepremočljiva jakna Marmot Mitre Peak je narejena 100 % recikliranega najlona.
Nove kolekcije
Lahek naglavni trak z mehko podlogo iz flisa.
Nove kolekcije
Brezčasen stil in klasična oblika ujeta v toploto.
Nove kolekcije
Topla kapa iz flisa za celodnevno udobje.
Nove kolekcije
Rokavice za vsak dan in za vse športe z možnostjo upravljanja zaslona na dotik.
Nove kolekcije
S 3-slojno nepremočljivo zaščito, rokavice Everyday Softshell Gloves zagotavljajo prijetno toploto in zaščito pri aktivnostih v hladnih dneh.
Nove kolekcije
Fjallraven
Izredno priročna kolesarska torbica, ki jo namestite na krmilo.
Brezčasen stil in udobje: flanela srajce
Lepo krojena, udobna in topla flanela srajca iz organskega bombaža.
Nove kolekcije
Klasične, vsestranske rokavice, ki lahko služijo kot “spodnje” rokavice ali kot samostojne rokavice, bodo vaše roke vedno ohranjale neverjetno tople.
Nove kolekcije
Topel flis bo vaš najljubši zimski spremljevalec.
Nove kolekcije
Plezalne hlače, ki so sposobne precej več kot zgolj plezati!
Nove kolekcije
Ne glede na to, ali preživljate lenobne nedelje doma ali vikende na kampiranju s prijatelji, je flanela srajca Fairfax odličen izbor, klasično elegantna za vsestransko jesensko zabavo.
Nove kolekcije
Neskončne poti, srečanja ob ognju in kolesarske vožnje v slogu od gore do mesta –moški flis Aros zmore vse!
Nove kolekcije
Topel flis bo vaš najljubši zimski spremljevalec.
Nove kolekcije
Brezrokavnik Novus LT je obvezen kos, ki letošnjo zimo nudi toploto na vsakem koraku.
Nove kolekcije
Topla, vsestranska in izdelana iz recikliranih materialov, moška jakna s kapuco Novus pomeni, da vam nikoli ne bo treba sklepati kompromisov med okolju prijaznim in visoko zmogljivim.