Okolju prijazni
0.0
0 ocen
Na zalogi
329,99 €
Idealna za trekinge ali nočno kampiranje, polnjena s 650 cuin puhom za zadrževanje toplote, ima dvostranski zadrgi, ki olajšata vstopanje in izstopanje.
Iščete več prostora? Odprite zadrgo za noge, da bo več prostora za udobno spanje ali jo zapnite za dodatno toploto.
Priporočamo za:
Če želite oblačilo ali spalno vrečo, ki vas bo resnično grela, potem je izbira izolacijskega materiala ključnega pomena. Najbolj pogosti sintetični materiali, ki se na našem trgu uporabljajo za izolacijo so mikrovlakna (Liteloft, Primaloft) in votla vlakna (Hollofil, Quallofil). Pri tem gre omeniti, da so mikrovlakna po strukturi še najbolj podobna naravnemu puhu. Če stisnete spalno vrečo napolnjeno z mikrovlakni ali puhom, bo iz sebe iztisnila skoraj ves zrak in ko ni stisnjena, bo dobila pravilno obliko, ki se bo najbolj prilegala telesu in najbolj grela. Razlika je v tem, da mikrovlakna to značilnost hitro izgubijo, puh ja jo ob pravilnem vzdrževanju, ohranja.
Dobra izolacija je pravzaprav zrak, ujet v materialu. Količina tega zraka se s tujko imenuje “loft”, merska enota lofta pa je cuin. Najboljši sintetični materiali imajo maksimalni “loft” okoli 420 cuinov/oz, medtem ko ta številka pri kvalitetnem puhu znaša okoli 850 cuinov/oz. To v praksi pomeni, da je spalna vreča iz puha dvakrat bolj topla, kot tista iz sintetičnih materialov. Zagotovo pa drži, da ni spalne vreče (iz puha ali sintetike), ki bi vas grela, ko je mokra.
Pri izbiri spalne vreče iz sintetičnega material bodite pozorni, če proizvajalec navaja, da je 1.5 kg težka spalna vreča sposobna ohranjati temperaturo pri -15 stopinjah Celzija, saj tako temperaturo lahko dosega zgolj spalna vreča pri teži 2.5 kg. Medtem spalne vreče, ki tehtajo manj kot dva kilograma brez težav dosežejo temperaturni minimum -20 stopinj Celzija.
Koz zanimivost: en drobec puha tehta 0,001 g in vsebuje približno 1000 zračnih celic. Da bi napolnili eno spalno vrečo, potrebujejo kar 1 200 000 takih delcev, številka zračnih celic pa naraste na 1 200 000 000.
Kako izbrati?
Najbolj kvaliteten puh je gosji puh, kvaliteta puha pa se meri z “močjo” polnjenja. Če poenostavimo; spalna vreča, polnjena s puhom 900 cuin, je lažja, se bolje stisne in je bolj trpežna kot tista, polnjena s puhom 600 cuin. Na splošno pa velja, da je puh boljša izbira kot sintetika, kadar potrebujete več toplote in manjšo težo. Se pa puh bolj počasi suši, a veliko proizvajalcev je že razvilo učinkovite tehnologije, ki jih vdelujejo v izdelke iz puha, da zavarujejo polnilo pred vlago. Marmot npr. uporablja Down Defender, ki zagotavlja puhu, da manj vpija vlago in s tem poveča možnost uporabe puhaste spalne vreče v bolj vlažnih pogojih in seveda tudi hitrejše sušenje. Poleg vsega je puh tudi izredno trpežen, testi kažejo, da se prvotna oblika puha, lahko vrne v prvotno stanje tudi po 30 letih intenzivne uporabe (če je pravilno negovan).
POLNILO | PREDNOSTI | SLABOSTI |
PUH |
|
|
SINTETIČNO POLNILO |
|
|
Marmot Down Defender
Down Defender je posebej obdelan puh, ki nudi še posebej dobro zaščito pred vlago za oblačila iz puha in spalne vreče, ki so izpostavljene vlagi. Down Defender pomaga puhu, da ta ne izgublja svoje oblike, oziroma se ne sprijema skupaj. Obdelava poteka med čiščenjem puha in “objame” posamezne dele puha z vodnim repelentom na molekularni ravni, s čimer vsak del puha ovije v hidrofobično oblogo. Njegove prednosti so:
Kako ga proizvajalci zaščitijo?
Kot že rečeno, proizvajalci uporabljajo različne obdelave puha, ki ga zaščitijo pred vlago in obrabo. Sir Joseph uporablja različne zunanje materiale, primerne za souporabo s puhom. Pomembno je, da puh ne prehaja čez material in da se v materialu pravilno razporeja. Sir Joseph v ta namen uporablja SofTex Diamond RS, SofTey Xilo, SofTex Nius, zelo primeren pa je tudi Pertex Quantum, ki ga uporabljajo tudi drugi proizvajalci (na primer Marmot).
Pranje puhastih oblačil in dodatkov
Vzdrževanje puhastih oblačil je načeloma preprosto, če se le držite določenih pravil. Priporočljivo je, da jih perete na roke ali v pralnem stroju pri maksimalno 40 stopinjah (raje pri 30 stopinjah), z uporabo posebnega programa in z posebnim čistilom za puh. Po pranju je oblačila najbolje rahlo pretresti (pretresajte večkrat medtem ko se suši) in hitro posušiti v zračnem prostoru. Kemično čiščenje je mogoče, le če je na etiketi znak “F”. Po nekaterih podatkih je oblačila in opremo, polnjeno s puhom, bolje prati v pralnem stroju. Če oblačila perete prepogosto, puh s časoma izgubi svoje značilnosti. Spalnih vreč iz puha nikoli ne zvijajte, ampak jih preprosto “stlačite” v vrečko.
Marmot je v svoji 50-letni tradiciji izdelovanja visokokvalitetnih športnih oblačil razvil tehnologije, ki vam bodo pomagale pri večjem užitku pri zunanjih športih. Tehnologije so razvili glede na štiri elemente, in sicer: vodo, veter, mraz in vročino.
Marmot je izbrane jakne in parke opremil z neverjetno izolacijo WarmCube.
Kaj je? Izolacija WarmCube je izdelana po principu modelčkov za ledene kocke, s čimer pomnoži moč toplotne izolacije puha in/ali sintetične izolacije. Ker greje iz dveh strani, je bolj učinkovita kot običajni tipi izolacij.
Kako deluje? 3D kocke se prilagodijo obliki vašega telesa, da ujamejo toploto tik ob koži, preprečijo premikanje izolacije in eliminirajo hladne točke. Istočasno se kanali med kockami napolnijo s toplim zrakom in (za razliko od drugih vrst izolacij) hitro ustvarijo sekundarno izolacijo.
Nadgradnja WarmCube tehnologije je prilagojena posebej za oblačila, namenjena intenzivnim aktivnostim. Ima enake značilnosti kot WarmCube, a ima še bolj izjemne sposobnosti reguliranja temperature. To pomeni, da se izolacija prilagodi aktivnosti/počitku na vrhu, s čimer preprečuje pregrevanje in zahteva manj “čebulnega” oblačenja. Preprosto povedano: ko se gibate, se zrak giba v notranjosti jakne. Ko se ustavite, vas kocke in zrak, ujet med kanali, grejejo.
Čeprav puhasto izolacijo pred vremenskimi vplivi ščiti tkanina Shell, je še vedno možno, da puh v ekstremnih pogojih izgubi učinkovitost. Ko je puh izpostavljen mokrim pogojem, izgubi sposobnost zagotavljanja toplote. ExpeDRY je nova tehnologija, ki aktivno pristopa k ohranjanju celotne izolacijske komore – in s tem puha – suhega, kar mu omogoča, da ohrani svoje lastnosti in ohranja celoten izdelek bolj suh. Prav tako dramatično skrajša čas, potreben za sušenje, tako da bo ob uporabi v vlažnih ali mokrih pogojih trajalo polovico časa, da se posuši, kar omogoča boljšo zmogljivost na daljših odpravah. In za razliko od tradicionalnega hidrofobno obdelanega puha, to počne brez uporabe škodljivih kemikalij. Kako deluje? ExpeDRY deluje s trajno in brez kemikalij vezavo nestrupenih zlatih delcev. Ti zlati delci delujejo tako, da ustvarijo elektrostatično pregrado, ki oslabi vodikove vezi, obenem pa pomaga pri ohranjanju visoke ravni vlage pred kondenzacijo in poveča hitrost izhlapevanja vode; vse zato, da bo celotna izolacijska komora čim bolj suha. In za razliko od kemikalij, ki so se uporabljale v preteklosti in ki preprosto potiskajo vodo po notranjosti komore, so delci zlata trajni in se sčasoma ne bodo razgradili. Kakšne so prednosti? Tehnologija ExpeDRY deluje kot trajna rešitev, ki preprečuje, da bi puhaste spalne vreče sčasoma izgubile svoje lastnosti.
Srce GORE-TEX® materiala je izjemno rahla membrana, ki je nepremočljiva, odporna na veter in zračna (diha). Na vsak kvadratni inč (2.54 cm) ima kar 9 milijard por. Te so 20.000 krat manjše kot kapljica vode (zato voda ne more skozi materiaI), a so 7.000 krat večje kot mulekule vodne pare, zato vlaga pod jakno lahko izhlapeva navzven. Da bi preprečili uhajanje vode čez šive, si pomagajo z GORE-SEAM® trakom, ki je skrbno nanešen na vsak material. 2-slojna GORE-TEX® konstrukcija, ustvarjena za široko uporabo pri zunanjih aktivnostih, pravzaprav pomeni vnašanje GORE-TEX® membrane med zunanji shell material in notranjo podlago, ki pripomore k bolj udobnemu nošenju. 3-slojna GORE-TEX® konstrukcija je namenjena bolj zahtevnim aktivnostim in pomeni, da je GORE-TEX® membrana stisnjena med zunanji in zadnji material. 3-slojni GORE-TEX® poveča trpežnost oblačila brez dodatne teže ali gostot.
GORE-TEX Pro
Nudi najboljšo, najbolj robustno zaščito, zato so iz tega materiala izdelana oblačila za najbolj ekstremne pogoje in uporabo, v težkih razmerah.
GORE-TEX Active
Je GORE-TEX najbolj zračna membrana, namenjena za intenzivne športne aktivnosti.
GORE-TEX Paclite
Je lahka, zložljiva membrana, ki nudi zanesljivo nepremočljivost in zračnost.
GORE-TEX Infinium
Preprečuje, da bi najbolj sunkoviti vetrovi dosegli vaše notranje plasti, poleg tega pa odbija rahel dež.
GORE-TEX C-KNIT
Kombinacija 3-slojne laminatne zaščite, mehkega udobja ob koži in optimizirane zračnosti.
Narejen iz recikliranega najlona, ki je lahko uporabljen znova za različne namene.
Tkanina Pertex Quantum® nudi zaščito pred vetrom, hkrati pa povečuje učinkovitost in toploto izolacijo.
Poliester narejen iz recikliranih plastičnih steklenic.
V večini kosov Marmot smučarske kolekcije najdete všite RECCO odzivnike, preko katerih vas reševalne službe laže najdejo v primeru, da se izgubite ali vas zasuje snežni plaz. Potrebna ni nobena dodatna aktivacija, poleg tega je tako lahek, da niti ne veste, da je v vaši jakni ali hlačah. RECCO se uporablja predvsem v tujini, v Sloveniji so s sistemom opremljene le določene GRS postaje.
Featherless je Marmot izolacija, znanstveno razvita v sodelovanju z 3M Thinsulate™ in odlično oponaša naravno izolacijo puha, tudi po teži, zato je nadvse primerna za ljudi, ki imajo alergijo na puh, a želijo enako izolacijo. Ker pa gre za sintetično izolacijo, ta odlično greje tudi v dežju, v čemer se razlikuje od puha. Izdelana je iz 75% recikliranih materialov.
PrimaLoft® je najbolj napredna tehnologija termo izolacije na tržišču, ki se uporablja pri športnih oblačilih, sploh kar se tiče toplote, vodoodpornosti, mehkobe in kompresije. Je izolacija iz finih mikrovlaken, ki so posebej obdelana in kasneje vstavljena v posebno jedro, ki je izjemno mehko, lahko in vodoodporno. Toploto telesa ohranja tudi pri izjemnem mrazu. Fina vlakna ustvarjajo miniaturne zračne žepke, ki zajamejo telesno toploto in jo ohranjajo. Material odvaja vlago in se suši hitreje kot gosje perje, a hkrati vlakna imitirajo gosje perje, saj imajo enako zmožnost kompresije ter prerazporejanja vlage stran od kože. PrimaLoft® absorbira trikrat manj vode, ko je suh je 14% toplejši in 24% toplejši ko je moker, kot drugi izolacijski materiali. Je lahek, zračen in odporen na veter. PrimaLoft® Black ECO je najnovejša različica, pri kateri je izolacija izdelana iz recikliranih plastenk.
NanoPro’s™ je Marmojeva najbolj vodoodporna in udobna tehnologija, izdelana s pomočjo mikro strukture por in kroženja zraka, s čimer odvaja vlago iz telesa, pri čemer pa ne trpita vodoodpornost in zaščita pred vetrom. Izredno majhne, gosto razporejene pore odvajajo vlago in omogočajo izmenjavanje zraka ter predstavljajo najbolj tehnično dovršeno 2.5-slojno vodoodporno konstrukcijo na tržišču. Vodni stoplec je 10,000 mm, zračnost pa kar 17,000 gm/24h.
Power Stretch
Ojačana elastična vlakna ustvarjajo v 4-smeri raztegljiv material, medtem ko odlično odvajajo vlago od kože. Material je udoben, topel in prijeten na koži.
Power Stretch Pro
Raztegljiv material, ki odlično odvaja vlago, a je še bolj trpežen, zato ohranja obliko in je izjemno vzdržljiv.
Thermal Pro
Mehko udobje, sproščen slog in termoregulacija so združeni v tem neverjetnem flis materialu.
Klasični Polartec flisi
Klasični flisi iz Polartec® materiala so izdelani iz recikliranega poliestra, ki se hitro suši ter odlično regulira telesno temperaturo za dodatno toploto. Na voljo v 4 debelinah.
Polartec Alpha
S poudarkom na termoregulaciji ta puhasta alternativa izboljša udobje in toploto med intenzivnimi dogodivščinami v nepredvidljivih napovedih. Je izjemno vzdržljiv.
Marmot AirExchange tehnologija se uporablja pri širšemu razponu oblačil in materialov, ki so izdelani, da zagotavljajo 50% večjo zračnost. Konstrukcija materiala omogoča večjim količinam zraka, da potujejo skozi material, s čimer skrbi za regulacijo temperature in udobje tudi pri višjih temperaturah.
Marmot Down Defender je vaša zavarovalna polica za oblačila iz puha in spalne vreče. Ta posebej obdelan visoko vodoodporen puh ponuja dodatno raven zaščite pred vlago za puhasta oblačila in spalne vreče, ki so izpostavljene mokremu okolju. Down Defender pomaga preprečiti, da bi se puh zlepil in izgubil svojo lastnosti, ko je izpostavljen vodi, s čimer močno poveča njegovo sposobnost, da vam ostane toplo in udobno. Obdelava prekrije posamezna perja z DWR (Durable Water-Repellent) na molekularni ravni. Postavi hidrofobno plast na vsako posamezno vejo perja. Ta obdelava se izvaja med postopkom čiščenja puha. Prevleka je izjemno trpežna in omogoča, da puh ohrani svojo vodoodbojnost tudi po 20 pranjih. Obdelava prav tako poveča celovitost in vzdržljivost puha, kar pomaga podaljšati njegovo življenjsko dobo. Oblačila in spalne vreče Down Defender ostanejo dlje suha, bolje ohranjajo svojo obliko in se sušijo hitreje kot običajen, neobdelan puh. Ostane suh 10-krat dlje kot neobdelan puh in ohranja 150 % več lofta kot neobdelan puh v vlažnih razmerah ter se suši 30 % hitreje kot neobdelan puh.
DriClime® je mrežasto 2-komponentno vezenje, ki združuje izjemno majhno težo in odvajanje vlage. Zunanji, večji šivi v obliki kapilare potisnejo vlago od kože na zadnjo stran mrežice, kjer hitro izpuhti. V več pogojih in pri različnih temperaturah ohranja suhost in odvaja vlago. S posebnim tkanjem preprečuje nabiranje kondenza, s čimer imajo težavo še najbolj zračni materiali. Sestava: 100 % poliester tricot, teža: 32 g/m2.
Thermal R™ tehnologijo Marmot uporablja pri hlačah, jaknah, rokavicah in spalnih vrečah. Je poliestrska izolacija, mešanica več-kanalnih vlaken in votlih vlaken, ki ohranjanjo toploto ter odlično odvajajo vlago.
Marmot se ponaša s pol stoletja dolgo tradicijo izdelovanja oblačil in opreme, pri čemer lahko najdete opremo za alpinizem, športno plezanje, kampiranje, turno smučanje, tek in prosti čas. Je je prvo outdoor podjetje na svetu, ki je v svoja oblačila vneslo Gore-Tex material.
Pohodniška oblačila in oprema
Klasična “retro” pohodniška srajca z moderno tehnologijo, ki odvaja vlago in ohranja kožo suho, udobna športna majica, trpežne pohodne hlače, ki jih z eno zadrgo spremenite v kratke hlače, vetrovka za vetrovne sončne dni ali lahka nepremočljiva jakna za sprehod v dežju; Marmot ponuja široko izbiro oblačil in opreme za pohodništvo.
Alpinistična oblačila
Marmot se pri izdelavi vrhunskih jaken in hlač za alpinizem, še posebej uvršča na vrh kakovosti na tržišču. Nepremočljivi materiali, ojačani predeli, kapuce izdelane za nošenje čez čelado, lepljeni šivi, Angel-Wing Movement tehnologija za neovirano gibanje rok v ramenih, všite gamaše pri hlačah, …
Turno in alpsko smučanje
Tople smučarske hlače, trpežne turnosmučarske hlače, smučarske jakne in puhovke, ki jih lahko vedno nosite tudi v prostem času, rokavice, kape, … Z Marmot oblačili in dodatki, se lahko opremite za turno in alpsko smučanje ali za tek na smučeh.
Tekaška oblačila
Oblačila izdelana s pomočjo tehnologij, ki odvajajo vlago in ohranjajo kožo suho, v privlačnih, živih barvah.
Spalne vreče in šotori
Pri Marmotu se je vse začelo s spalnimi vrečami, zato ni presenetljivo, da so še danes eno vodilnih podjetij v izdelovanju spalnih vreč polnjenih s puhom ali sintetičnim polnilom. V zadnjih letih se izredno posvečaju tudi šotorom, ki so lahki, namenjeni potovanjem in kampiranju, z odličnimi vodoneprepustnimi sposobnostmi in inovativnim dizajnom, ki kljub majhni teži in zložljivosti šotora, omogoča več prostora v notranjosti šotora.
Oblačila za potovanja in trekinge
Elegantne hlače z UV zaščito, ki jih z lahkoto nosite tudi na trekingu, topel, udoben flis, ki izgleda tako dobro, da boste v njem tudi na letališču izgledali odlično, lahka, večnamenska vetrovka, kratke hlače, ki imajo izredno sposobnost odvajanja vlage, kapa z odstranljivim ščitnikom za vrat in velika ponudba torb in potovalnih nahrbtnikov; Marmot vas bo oblekel za vsako potovanje in priložnost.
Urbani trenutki
Ko po čudovitem dnevu v gorah zaključite večer, se oblecite v Marmot urbana oblačila, ki so lepa, a ohranjajo značilnosti tehničnih oblačil: toploto in vodoodbojnost!
Vizija in poslanstvo: People / Product / Planet™
Marmot deluje po treh načelih in sicer People (ljudje), Product (izdelek) in Planet (planet Zemlja). Z ljudmi, se nanašajo na pošteno sodelovanje, dobre delovne pogoje in ustvarjanje multikulturnega podjetja. Izdelek: namen podjetja je zagotoviti proizvode, ki se tehnološko dovršeni in ustrezajo vsem outdoor navdušencem. Planet Zemljo poskušajo manj obremenjevati z okolju prijaznimi proizvodi in načinom obdelave.
Ekološke smernice
Marmot je v zadnjih letih naredil velik korak naprej k trajnostni naravnanosti: poskuša zmanjšati vpliv na okolje, kadarkoli je te mogoče. Tako so že praktično vsa oblačila in dodatki izdelani iz recikliranega poliestra, organskega bombaža in drugih okolju prijaznih materialov.
Marmot je partner sistema bluesign®, ki združuje celotno tekstilno industrijo z namenom čim manj obremenjevati okolje. Kot zanimivost: recikliranje poliestra lahko plastenko vode spremeni v visoko kvaliteten flis. Nekateri Marmot proizvodi nosijo etiketo Global Organic Textille Standard, ki označuje ekološko in socialno ustreznost materialov. Puh, ki ga v svojih izdelkih uporablja Marmot je certificiran puh, ki se ne zbira iz živih živali.
Marmot zgodba
Dvema študentoma Tomu in Ericu, ki sta preko šolskega projekta na Aljaski raziskovala ledenike, se je leta 1971 porodila ideja o Marmot klubu. Da si postal član Marmot kluba, si moral splezati na vrh ledenika skupaj z drugim članom kluba. Stvar druženja in sodelovanja, torej. V naslednjih dveh letih sta ta ista študenta kar v domači dnevni sobi začela izdelovati prototipe izdelkov iz puha. Prvi produkti so bili brezrokavnik iz puha, pulover in parka ter kasneje tri spalne vreče iz puha. Najtoplejša spalna vreča PIKA, danes poznana kot CWM je na testu pristala pri -42 °C.
Pozimi 1973 sta študenta v sodelovanju z še dvema prijateljema v Koloradu odprla servis smučarsko tekaške opreme, ki so jo poimenovali Marmot Mountain Works. Zadeva je stekla in že spomladi je bilo ustanovljeno podjetje Marmot. Prvo naročilo je prišlo že zelo kmalu, saj je Tom v Peruju plezal z filmskim ustvarjalcem Mikom Hooverjem, ki mu je kasneje za potrebe filma The Eiger Sanction, v katerem je igral sam Clint Eastwood, naročil 108 zelo »napihnjenih« bund. Tako je Marmot prvič prišel na filmski trak.
Leta 1976 se je odvilo še eno zelo pomembno srečanje za prihodnost podjetja, in sicer je Eric spoznal Joa Tennerja, ki je takrat že razvijal Gore-Tex material. Fantje so staknili glave in preizkušali splane vreče z ali brez Gore-Tex materiala. Kmalu so ugotovili, da gre za inovacijo, ki bo spremenila svet outdoor-a. Marmot je tako postal prvo podjetje, ki je v svoja oblačila vneslo Gore-Tex material.
KAKO IZBRATI SPALNO VREČO?
Spalna vreča je poleg vašega nahrbtnika in čevljev verjetno najpomembnejša stvar, ko se odpravljate na treking ali daljše potovanje. Vpliva na vaše spanje in na težo nahrbtnika – oboje pa vpliva na vaše splošno počutje.
Seveda je veliko odvisno od namena uporabe: boste več dni hodili ali jo potrebujete za spanje v kočah ali v šotoru?
Če potrebujete izjemno lahko spalno vrečo, potem bo ta dražja. Lažja spalna vreča bo polnjena s puhom, a ta se ne bo enako dobro odzival v mokrih pogojih. Takrat bo sintetična spalna vreča boljša in cenejša izbira.
Investicija v dobro spalno vrečo, ki bo prihranila prostor v nahrbtniku ali kolesarski torbi, vas grela ponoči in vam nudila udobje, se splača. Morda boste po branju spodnjih vrstic lažje izbrali pravo spalno vrečo za letošnje pomladne in poletne avanture.
Ko boste izbirali spalno vrečo, boste poleg tega, s čim je polnjena, verjetno najprej pogledali, kakšne temperature dosega na testih.
Spalne vreče se glede na toploto testirajo po EU normi 13537. Test se dela na lutki človeške velikosti, opremljene z 20 senzorji, ki je oblečena v dolgo spodnje perilo in nogavice in leži na tanki spalni podlogi, ki je nameščena na 12 mm leseno podlogo. Lutko položijo v spalno vrečo v laboratoriju, kjer regulirajo temperature. Pri spalnih vrečah so navedene tri temperature:
Comfort Limit: najnižja temperatura, pri kateri lahko udobno spi odrasla ženska
Lower Limit: najnižja temperatura, pri kateri lahko udobno spi odrasel moški
Extreme Rating: najnižja temperatura v spalni vreči, pri kateri lahko preživi odrasla ženska
Malce seksistično? Da, toda ženske se med spanjem bolj ohlajajo kot moški, zato so spalne vreče in spalne podloge za ženske po navadi toplejše, kot običajne.
Ali gre tem testom zaupati? Okvirno. Pogoji v laboratoriju se nikakor ne morejo primerjati s tistimi v resničnem okolju, vsaka oseba se na različne vremenske pogoje različno odziva, na temperaturo vpliva kaj ste jedli, kaj imate oblečeno in tako dalje. Podatek, kako se spalna vreča oprijema vašega telesa, močno vpliva na toploto vreče. Spalna podloga, na kateri spi lutka, je izredno tanka, moderne spalne podloge so precej toplejše, Therm-a-Rest Neo Air je kar 300 % toplejša od tiste na kateri “spi” lutka. To pa ustvari že kar veliko razliko. Nekateri proizvajalci spalnih vreč ne testirajo, deloma zaradi res visoke cene testov, deloma, ker tem testom ne zaupajo. Marmot svoje spalne vreče na primer testira na Norveškem. Temperaturni podatki za spalne vreče naj vam bodo torej zgolj okvir, sami pa boste določili, katera spalna vreča vam najbolj ustreza za različne razmere.
Različna telesa različno regulirajo temperaturo, odvisno od konstitucije, starosti, prehrambenih navad, treninga in količine spanja. Ženska telesa drugače uravnavajo temperaturo, kot moška in to velja tudi med spanjem. Razlog je v bolj porazdeljeni telesni maščobi in večji količini le-te. Na splošno ženske lahko bolje uravnavajo telesno temperaturo, a ne med spanjem. Ko se telo umiri, telo odvaja toploto iz rok in nog in ženske se posledično hitreje podhladijo.
Ženske spalne vreče so po navadi toplejše od moških različic enake spalne vreče, a teža izolacije in spalne vreče je enaka. Razlog je v manjši velikosti ženskih spalnih vreč. Toplota je kljub temu odločilen faktor, zakaj ženske različice spalnih vreč sploh obstajajo. Trije ključni faktorji ženskih spalnih vreč so: dolžina/prileganje ženskemu telesu (večina ženskih spalnih vreč je namenjena ženskam maksimalne višine 170 cm, pri moški sega nekje do pb. 189 cm), več izolacije na kvadratni cm in dodatna izolacija na izpostavljenih mestih. Ženske spalne vreče so običajno malo širše v bokih in ožje pri ramenih, saj optimalno prileganje telesu dlje časa obdrži toploto v spalni vreči.
Pri materialih, ki jih uporabljajo proizvajalci, ločujemo sintetične materiale in puh. Sintetični materiali so boljša izbira za daljše ture, na katerih lahko pričakujete slabo vreme in večjo vlago, saj se sintetika hitreje suši kot puh, ki pa je lažji in precej toplejši.
Najbolj kvaliteten puh je gosji puh, kvaliteta puha pa se meri z “močjo” polnjenja. Če poenostavimo; spalna vreča, polnjena s puhom 900 cuin, je lažja, se bolje stisne in je bolj trpežna kot tista, polnjena s puhom 600 cuin. Na splošno pa velja, da je puh boljša izbira kot sintetika, če potrebujete več toplote in manjšo težo. Se pa puh bolj počasi suši, a veliko proizvajalcev je že razvilo učinkovite tehnologije, ki jih vdelujejo v izdelke iz puha, da zavarujejo polnilo pred vlago. Marmot npr. uporablja Down Defender, ki zagotavlja puhu, da se manj napija vlage in s tem poveča možnost uporabe puhaste spalne vreče v bolj vlažnih pogojih in seveda tudi hitrejše sušenje. Poleg vsega je puh tudi izredno trpežen, testi kažejo, da se tudi po 30 letih intenzivne uporabe oblika puha (če je pravilno negovan) vrne v prvotno stanje. Med puhastimi spalnimi vrečami za letno uporabo priporočamo spalne vreče Sir Joseph Paine 400, Marmot Never Winter.
Sintetični materiali “oponašajo” puh, a vlakna so težja, imajo manjšo možnost kompresije, se pa hitreje sušijo, so toplejša, če in ko se zmočijo, izdelki iz njih so cenejši in vzdrževanje je enostavnejše. Spalna vreča s sintetičnim polnilom vam bo žal dodala kakšnih deset gramov teže in zavzela nekaj več prostora v nahrbtniku. Med spalnimi vrečami polnjenimi s sintetičnim materialom priporočamo Marmot NanoWave 45 in Marmot Trestles 30.
Zunanji materiali spalnih vreč so po navadi lahki, a manj trpežni, saj spalne vreče načeloma ne izpostavljamo npr. drgnjenju. Po navadi gre za najlonski material, ki ga proizvajalci dodatno obdelujejo z zaščito pred vodo in vlago, redko pa izdelujejo letne spalne vreče iz nepremočljivih materialov (razen pri zimskih spalnih vrečah), saj v toplejših mesecih to ni nujno potrebno.
Konstrukcije spalnih vreč so zasnovane različno, večinoma pa so te izdelane iz nekakšnih celic, oblika katerih pa daje različne značilnosti spalne vreče.
Prešite celice so najpreprostejša in najlažja oblika konstrukcije, vendar ta konstrukcija od vseh nudi najmanj toplote telesu.
Vertikalne celice potekajo vzdolž celotne spalne vreče, pogosto pa vsebujejo nekaj mrežastih “sten”, ki preprečujejo prerazporejanje puha. Spalna vreča z vertikalno postavljeni celicami je na primer Marmot Col.
Pri izbiri spalne vreče so vertikalne celice verjetno najboljša izbira, saj ponujajo najboljše razmerje med težo in toploto, tako pri letnih kot pri zimskih spalnih vrečah. Spalna vreča s horizontalno postavljeni celicami je na primer Marmot Never Winter.
Na tržišču je največ spalnih vreč tradicionalne oblike; podolgovata spalna vreča s kapuco in zadrgo na eni strani ali zadrgo po celotni dolžini. Obstajajo pa tudi spalne vreče, ki imajo na dnu zgolj eno plast materiala (za prihranek na teži), take, ki jih kombinirate z jakno (samo spodnji del), spalne vreče brez kapuce, t.i. Quilts spalne vreče, ki nimajo zadrge in funkcionirajo kot odeja v katero zlezete in še kakšna novodobna ideja se najde.
Tradicionalne spalne vreče so po navadi v obliki mumije, pri čemer izolacija vreče objame celotno telo, vključno s kapuco. Izolacija deluje, ker oblika vreče dovoljuje kroženje toplega zraka tesno ob telesu. Če na primer spite na hrbtu, se izolacija “stisne” in ne ustvarja več toplote, kot jo oddaja vaša blazina. Zadrge sicer omogočajo enostaven izhod in vhod v spalno vrečo, a lahko dodajo nepotrebno težo. Proizvajalci sicer izbirajo čim lažje zadrge in skoraj vse spalne vreče so opremljene s sistemom proti zatikanju zadrg.
Tradicionalne spalne vreče so za vse backpackerje, za kampiranje, taborjenje in tiste, ki včasih spijo v avtomobilu.
Če ste kdaj kupovali spalno vrečo preko tuje spletne strani, ste se verjetno spraševali, kaj pomenijo določeni izrazi. Pomembno jih je razumeti, saj vam bodo morda pomagali pri lažji izbiri spalne vreče.
Že zgoraj omenjena oblika celic ali kanalov, v katerih se nahaja puh, na različne načine omogočajo obdržati puh na mestu. Kot smo že omenili, je najboljša izbira, kar se tiče toplote, vertikalna oblika celic/kanalov.
Večina spalnih vreč ima kapuco, ki varuje celotno glavo. V mrzlem vremenu je kapuca pomemben del spalne vreče, saj skozi vsak izpostavljen del telesa izgubljamo toploto. Oblike kapuc pa so različne, in če vam je to pomemben del spalne vreče, pred nakupom preizkusite, če kapuca popolnoma zaobjame vaš obraz in če je dovolj udobna.
“Draft Collar” ali “naborek” pri vratu skrbi, da toplota ostaja okoli vratu in ramen. Po navadi je elastično zategljiv.
Spodnji del vreče je pri nekaterih spalnih vrečah drugače oblikovan, saj nas najraje zebe v noge. Včasih je dodan dodaten izolacijski material, nekatere vreče pa imajo dodaten žep pri nogah za termofor oziroma termovko z vročo vodo.
Vse spalne vreče imajo t.i. “Draft Tube”, izolacijski zavihek, ki teče vzporedno z zadrgo in preprečuje uhajanje toplote pri zadrgi. Nekatere zimske spalne vreče imajo celo dva močno izolirana zavihka. Ta zavihek mora biti prišit na notranjo podlogo spalne vreče, pred nakupom pa preverite, da je dovolj širok, da ne bo oviral odpenjanja in zapenjanja zadrge.
Veliko spalnih vreč ima notranji žepek, v katerega pospravite malenkosti, ki jih želite imeti pri sebi, nekatere imajo zunanji žepek, je pa notranji verjetno boljša izbira, saj vam v hladni noči ni potrebno dajati rok iz vreče.
Kvalitetna vrečka za shranjevanje, ki je hkrati tudi kompresijska, je po navadi priložena spalni vreči, če pa ni pa se bo investicija v tako vrečko izplačala. Preverite, da je vodoodporna in da ima zmožnost velike kompresije.
Ko v dežju in vlagi spite v šotoru, zavijte dno spalne vreče v nepremočljivo jakno, saj bo ta varovala izolacijo pred vlago in spodnjega dela šotora in omogočala ohranjanje toplote.
Ko kupujete zimsko spalno vrečo, izberite podaljšano verzijo, saj vam daje več prostora, da v njej hranite tudi oblačila (ki bodo zjutraj topla), vodo, baterije, elektronske naprave, …
Spalno vrečo v nahrbtniku močno zaščitite pred vlago in padavinami. Tudi če jo shranjujete v nepremočljivi kompresijski vrečki, jo dodatno pospravite v plastično vrečko. Ni hujšega kot mokra spalna vreča.
Spalno vrečo, pa naj bo puhasta ali sintetična, morate vsake toliko časa nujno oprati. Puh potrebuje pranje, da se prečisti in ponovno “napihne” ter s tem greje. Za pranje puhaste splane vreče priporočamo Nikwax Down Wash. Spalno vrečo brez težav sušite v sušilnem stroju, pravzaprav je to pri izdelkih iz puha celo zaželjeno, saj s tem puh pridobi na “loftu” – količini zraka, ujetega med puhom, kar pripomore k izolaciji. Kadar se odpravljate na daljše potovanje, s seboj nujno vzemite samolepljivi trak za oblačila in obutev, s katerim lahko hitro in enostavno popravite kakšno ureznino na opremi. Priporočamo samolepljivi trak Sir Joseph.
Karpos
Udoben, topel brezrokavnik za trenutke v naravi ali v mestu.
Karpos
Retro flis, ki ne varčuje z udobjem in toploto.
Aktivnosti
Topla kapa, ki ji ni para.
Aktivnosti
Nahrbtnik UL Dry Stuff Pack 20 je preprost, ultra lahek in zložljiv.
Oprema
Sončna krema, ki je bila testirana na več kot 8000 m (Gasherbrum-II).
Aktivnosti
Lahke, raztegljive rokavice za intenzivne aerobne aktivnosti.
Oprema
Močna zamenljiva baterija za čelne svetilke Icon.
Oblačila
Tople rokavice z možnosti upravljanja zaslona na dotik.
Oblačila
Mehke, udobne hlače iz organskega bombaža, ki so dovolj raztegljive za telovadnico, steno ali balvan.
Oblačila
Mehke, udobne hlače iz organskega bombaža, ki so dovolj raztegljive za telovadnico, steno ali balvan.
Aktivnosti
Set kompletov vponk za vse plezalce, ki potrebujejo zanesljivo, a cenovno dostopno opremo.
Aktivnosti
Revolucionarno varovalo za enoraztežajne smeri.
Aktivnosti
Lightwire Long Sleeve Tech Tee bo vaša najljubša izbira za plezanje, pohodništvo ali trening skozi vse leto.
Aktivnosti
Komplet z vponkama z žičnatimi vratci in 100% Dynex Runner zanko za športno in tehnično plezanje.
Aktivnosti
Kadarkoli se borite z vlažno skalo ali potrebujete malo dodatnega oprijema, posezite po ECO tekočemu magneziju.
Aktivnosti
Komplet z vponkama z žičnatimi vratci in 100% Dynex Runner zanko za športno in tehnično plezanje.
Oprema
Čelna svetilka Cosmo ponuja kar 350 lumnov svetenja, je lahka, trpežna in uporabna.
Aktivnosti
Izdelana, da vam na najbolj zahtevnih poteh osvetljuje pot od mraka do zore.
Aktivnosti
Pas za hlače, ki so ga navdihnile zaponke na Black Diamond plezalnih pasovih.
Aktivnosti
Pas za hlače, ki so ga navdihnile zaponke na Black Diamond plezalnih pasovih.
Aktivnosti
Zanesljiva retro čutara.
Oprema
Močan, enostaven in vsestransko uporaben šotorski klin.
Oprema
Najpopolnejši alpinistični vodnik severne triglavske stene, v katerem so zbrani podatki o vseh smereh od leta 1906 do danes – skoraj 150 smeri in variant!
Oprema
Klasične, tridelne pohodniške palice za nizko ceno.
Aktivnosti
Vodni meh, ki zagotavlja znatno višji pretok kot ostali. Na voljo v 3 velikostih.
Aktivnosti
Majhne in izjemno lahke poldereze za boljši oprijem v težkih ali spolzkih razmerah.
Akcije
Komplet z vponkama z žičnatimi vratci za športno in tehnično plezanje.
Aktivnosti
Gel z dodatnimi elektroliti idealen za vroče dni ali za tiste, ki se veliko potite.
Oprema
Planinski zemljevid Storžiča in Košute.
Oprema
Planinski zemljevid Storžiča in Košute.