Okolju prijazni
0.0
0 ocen
Na zalogi
394,99 €
Izdelana za ekstremne popotnike, plezalce in druge, ki potrebujejo lahko, izjemno toplo in neverjetno trpežno spalno vrečo.
Zunanjost ščiti Softex Xilo material: lahek, zračen in nepremočljiv material, ki je odporen tudi proti vetru. Polnjena je s toplim 650 cuin recikliranim puhom zato je udobno in uporabna v različnih vremenskih pogojih in pri različnih temperaturah.
Priporočamo za:
Če želite oblačilo ali spalno vrečo, ki vas bo resnično grela, potem je izbira izolacijskega materiala ključnega pomena. Najbolj pogosti sintetični materiali, ki se na našem trgu uporabljajo za izolacijo so mikrovlakna (Liteloft, Primaloft) in votla vlakna (Hollofil, Quallofil). Pri tem gre omeniti, da so mikrovlakna po strukturi še najbolj podobna naravnemu puhu. Če stisnete spalno vrečo napolnjeno z mikrovlakni ali puhom, bo iz sebe iztisnila skoraj ves zrak in ko ni stisnjena, bo dobila pravilno obliko, ki se bo najbolj prilegala telesu in najbolj grela. Razlika je v tem, da mikrovlakna to značilnost hitro izgubijo, puh ja jo ob pravilnem vzdrževanju, ohranja.
Dobra izolacija je pravzaprav zrak, ujet v materialu. Količina tega zraka se s tujko imenuje “loft”, merska enota lofta pa je cuin. Najboljši sintetični materiali imajo maksimalni “loft” okoli 420 cuinov/oz, medtem ko ta številka pri kvalitetnem puhu znaša okoli 850 cuinov/oz. To v praksi pomeni, da je spalna vreča iz puha dvakrat bolj topla, kot tista iz sintetičnih materialov. Zagotovo pa drži, da ni spalne vreče (iz puha ali sintetike), ki bi vas grela, ko je mokra.
Pri izbiri spalne vreče iz sintetičnega material bodite pozorni, če proizvajalec navaja, da je 1.5 kg težka spalna vreča sposobna ohranjati temperaturo pri -15 stopinjah Celzija, saj tako temperaturo lahko dosega zgolj spalna vreča pri teži 2.5 kg. Medtem spalne vreče, ki tehtajo manj kot dva kilograma brez težav dosežejo temperaturni minimum -20 stopinj Celzija.
Koz zanimivost: en drobec puha tehta 0,001 g in vsebuje približno 1000 zračnih celic. Da bi napolnili eno spalno vrečo, potrebujejo kar 1 200 000 takih delcev, številka zračnih celic pa naraste na 1 200 000 000.
Kako izbrati?
Najbolj kvaliteten puh je gosji puh, kvaliteta puha pa se meri z “močjo” polnjenja. Če poenostavimo; spalna vreča, polnjena s puhom 900 cuin, je lažja, se bolje stisne in je bolj trpežna kot tista, polnjena s puhom 600 cuin. Na splošno pa velja, da je puh boljša izbira kot sintetika, kadar potrebujete več toplote in manjšo težo. Se pa puh bolj počasi suši, a veliko proizvajalcev je že razvilo učinkovite tehnologije, ki jih vdelujejo v izdelke iz puha, da zavarujejo polnilo pred vlago. Marmot npr. uporablja Down Defender, ki zagotavlja puhu, da manj vpija vlago in s tem poveča možnost uporabe puhaste spalne vreče v bolj vlažnih pogojih in seveda tudi hitrejše sušenje. Poleg vsega je puh tudi izredno trpežen, testi kažejo, da se prvotna oblika puha, lahko vrne v prvotno stanje tudi po 30 letih intenzivne uporabe (če je pravilno negovan).
POLNILO | PREDNOSTI | SLABOSTI |
PUH |
|
|
SINTETIČNO POLNILO |
|
|
Kako ga proizvajalci zaščitijo?
Kot že rečeno, proizvajalci uporabljajo različne obdelave puha, ki ga zaščitijo pred vlago in obrabo. Sir Joseph uporablja različne zunanje materiale, primerne za souporabo s puhom. Pomembno je, da puh ne prehaja čez material in da se v materialu pravilno razporeja. Sir Joseph v ta namen uporablja SofTex Diamond RS, SofTey Xilo, SofTex Nius, zelo primeren pa je tudi Pertex Quantum, ki ga uporabljajo tudi drugi proizvajalci (na primer Marmot).
Pranje puhastih oblačil in dodatkov
Vzdrževanje puhastih oblačil je načeloma preprosto, če se le držite določenih pravil. Priporočljivo je, da jih perete na roke ali v pralnem stroju pri maksimalno 40 stopinjah (raje pri 30 stopinjah), z uporabo posebnega programa in z posebnim čistilom za puh. Po pranju je oblačila najbolje rahlo pretresti (pretresajte večkrat medtem ko se suši) in hitro posušiti v zračnem prostoru. Kemično čiščenje je mogoče, le če je na etiketi znak “F”. Po nekaterih podatkih je oblačila in opremo, polnjeno s puhom, bolje prati v pralnem stroju. Če oblačila perete prepogosto, puh s časoma izgubi svoje značilnosti. Spalnih vreč iz puha nikoli ne zvijajte, ampak jih preprosto “stlačite” v vrečko.
Sir Joseph že več kot štirideset let izdeluje vrhunska oblačila in oprema iz najtoplejšega puha. Oblačila in spalne vreče so izjemno primerni za odprave, uporabo na veliki višini in v hudem mrazu, pa tudi za vsakodnevno uporabo na smučiščih in v mestu.
Njihova zgodba se je začela leta 1971, ko si je vrhunski češki alpinist Josef Rakoncaj za svoje alpinistične podvige sam začel šivati oblačila, ki so ga grela, hkrati pa ga niso ovirala pri plezanju. Leta 1974 je uradno ustanovil podjetje, ki je bilo eno prvih, ki se je specializiralo za puhasta oblačila in dodatke, posebej izdelane za uporabo na veliki višini. Sprva je opremljal predvsem češke in slovaške alpiniste, po odprtju mej pa je svoje proizvode kmalu začel širiti v tujino.
Podjetje se po velikosti in količini proizvodov ne more primerjati z večjimi podjetji, samih artiklov je malo, a ti so izredno kvalitetni in šivani po najvišjih standardih. Poleg s puhom ali sintetičnimi materiali polnjenimi jaknami, pri njih najdete tudi toplotno izolirane hlače, spalne vreče,gamaše, bivak vreče in rokavice.
Zanimivost: kako je nastalo ime Sir Joseph?
V Himalaji, v baznem taboru pod enim od osemtisočakov je lokalni kuhar pripravljal hrano za člane odprave. Na vsak krožnik je prilepil listek z imenom člana in na Josefovemu imeni je pisalo Sir Joseph.
Primerjalna tabela spalnih vreč Sir Joseph
Spalna vreča je poleg vašega nahrbtnika in čevljev verjetno najpomembnejša stvar, ko se odpravljate na treking ali daljše potovanje. Vpliva na vaše spanje in na težo nahrbtnika – oboje pa vpliva na vaše splošno počutje.
Seveda je veliko odvisno od namena uporabe: boste več dni hodili ali jo potrebujete za spanje v kočah ali v šotoru?
Če potrebujete izjemno lahko spalno vrečo, potem bo ta dražja. Lažja spalna vreča bo polnjena s puhom, a ta se ne bo enako dobro odzival v mokrih pogojih. Takrat bo sintetična spalna vreča boljša in cenejša izbira.
Investicija v dobro spalno vrečo, ki bo prihranila prostor v nahrbtniku ali kolesarski torbi, vas grela ponoči in vam nudila udobje, se splača. Morda boste po branju spodnjih vrstic lažje izbrali pravo spalno vrečo za letošnje pomladne in poletne avanture.
Ko boste izbirali spalno vrečo, boste poleg tega, s čim je polnjena, verjetno najprej pogledali, kakšne temperature dosega na testih.
Spalne vreče se glede na toploto testirajo po EU normi 13537. Test se dela na lutki človeške velikosti, opremljene z 20 senzorji, ki je oblečena v dolgo spodnje perilo in nogavice in leži na tanki spalni podlogi, ki je nameščena na 12 mm leseno podlogo. Lutko položijo v spalno vrečo v laboratoriju, kjer regulirajo temperature. Pri spalnih vrečah so navedene tri temperature:
Comfort Limit: najnižja temperatura, pri kateri lahko udobno spi odrasla ženska
Lower Limit: najnižja temperatura, pri kateri lahko udobno spi odrasel moški
Extreme Rating: najnižja temperatura v spalni vreči, pri kateri lahko preživi odrasla ženska
Malce seksistično? Da, toda ženske se med spanjem bolj ohlajajo kot moški, zato so spalne vreče in spalne podloge za ženske po navadi toplejše, kot običajne.
Ali gre tem testom zaupati? Okvirno. Pogoji v laboratoriju se nikakor ne morejo primerjati s tistimi v resničnem okolju, vsaka oseba se na različne vremenske pogoje različno odziva, na temperaturo vpliva kaj ste jedli, kaj imate oblečeno in tako dalje. Podatek, kako se spalna vreča oprijema vašega telesa, močno vpliva na toploto vreče. Spalna podloga, na kateri spi lutka, je izredno tanka, moderne spalne podloge so precej toplejše, Therm-a-Rest Neo Air je kar 300 % toplejša od tiste na kateri “spi” lutka. To pa ustvari že kar veliko razliko. Nekateri proizvajalci spalnih vreč ne testirajo, deloma zaradi res visoke cene testov, deloma, ker tem testom ne zaupajo. Marmot svoje spalne vreče na primer testira na Norveškem. Temperaturni podatki za spalne vreče naj vam bodo torej zgolj okvir, sami pa boste določili, katera spalna vreča vam najbolj ustreza za različne razmere.
Različna telesa različno regulirajo temperaturo, odvisno od konstitucije, starosti, prehrambenih navad, treninga in količine spanja. Ženska telesa drugače uravnavajo temperaturo, kot moška in to velja tudi med spanjem. Razlog je v bolj porazdeljeni telesni maščobi in večji količini le-te. Na splošno ženske lahko bolje uravnavajo telesno temperaturo, a ne med spanjem. Ko se telo umiri, telo odvaja toploto iz rok in nog in ženske se posledično hitreje podhladijo.
Ženske spalne vreče so po navadi toplejše od moških različic enake spalne vreče, a teža izolacije in spalne vreče je enaka. Razlog je v manjši velikosti ženskih spalnih vreč. Toplota je kljub temu odločilen faktor, zakaj ženske različice spalnih vreč sploh obstajajo. Trije ključni faktorji ženskih spalnih vreč so: dolžina/prileganje ženskemu telesu (večina ženskih spalnih vreč je namenjena ženskam maksimalne višine 170 cm, pri moški sega nekje do pb. 189 cm), več izolacije na kvadratni cm in dodatna izolacija na izpostavljenih mestih. Ženske spalne vreče so običajno malo širše v bokih in ožje pri ramenih, saj optimalno prileganje telesu dlje časa obdrži toploto v spalni vreči.
Pri materialih, ki jih uporabljajo proizvajalci, ločujemo sintetične materiale in puh. Sintetični materiali so boljša izbira za daljše ture, na katerih lahko pričakujete slabo vreme in večjo vlago, saj se sintetika hitreje suši kot puh, ki pa je lažji in precej toplejši.
Najbolj kvaliteten puh je gosji puh, kvaliteta puha pa se meri z “močjo” polnjenja. Če poenostavimo; spalna vreča, polnjena s puhom 900 cuin, je lažja, se bolje stisne in je bolj trpežna kot tista, polnjena s puhom 600 cuin. Na splošno pa velja, da je puh boljša izbira kot sintetika, če potrebujete več toplote in manjšo težo. Se pa puh bolj počasi suši, a veliko proizvajalcev je že razvilo učinkovite tehnologije, ki jih vdelujejo v izdelke iz puha, da zavarujejo polnilo pred vlago. Marmot npr. uporablja Down Defender, ki zagotavlja puhu, da se manj napija vlage in s tem poveča možnost uporabe puhaste spalne vreče v bolj vlažnih pogojih in seveda tudi hitrejše sušenje. Poleg vsega je puh tudi izredno trpežen, testi kažejo, da se tudi po 30 letih intenzivne uporabe oblika puha (če je pravilno negovan) vrne v prvotno stanje. Med puhastimi spalnimi vrečami za letno uporabo priporočamo spalne vreče Sir Joseph Paine 400, Marmot Never Winter.
Sintetični materiali “oponašajo” puh, a vlakna so težja, imajo manjšo možnost kompresije, se pa hitreje sušijo, so toplejša, če in ko se zmočijo, izdelki iz njih so cenejši in vzdrževanje je enostavnejše. Spalna vreča s sintetičnim polnilom vam bo žal dodala kakšnih deset gramov teže in zavzela nekaj več prostora v nahrbtniku. Med spalnimi vrečami polnjenimi s sintetičnim materialom priporočamo Marmot NanoWave 45 in Marmot Trestles 30.
Zunanji materiali spalnih vreč so po navadi lahki, a manj trpežni, saj spalne vreče načeloma ne izpostavljamo npr. drgnjenju. Po navadi gre za najlonski material, ki ga proizvajalci dodatno obdelujejo z zaščito pred vodo in vlago, redko pa izdelujejo letne spalne vreče iz nepremočljivih materialov (razen pri zimskih spalnih vrečah), saj v toplejših mesecih to ni nujno potrebno.
Konstrukcije spalnih vreč so zasnovane različno, večinoma pa so te izdelane iz nekakšnih celic, oblika katerih pa daje različne značilnosti spalne vreče.
Prešite celice so najpreprostejša in najlažja oblika konstrukcije, vendar ta konstrukcija od vseh nudi najmanj toplote telesu.
Vertikalne celice potekajo vzdolž celotne spalne vreče, pogosto pa vsebujejo nekaj mrežastih “sten”, ki preprečujejo prerazporejanje puha. Spalna vreča z vertikalno postavljeni celicami je na primer Marmot Col.
Pri izbiri spalne vreče so vertikalne celice verjetno najboljša izbira, saj ponujajo najboljše razmerje med težo in toploto, tako pri letnih kot pri zimskih spalnih vrečah. Spalna vreča s horizontalno postavljeni celicami je na primer Marmot Never Winter.
Na tržišču je največ spalnih vreč tradicionalne oblike; podolgovata spalna vreča s kapuco in zadrgo na eni strani ali zadrgo po celotni dolžini. Obstajajo pa tudi spalne vreče, ki imajo na dnu zgolj eno plast materiala (za prihranek na teži), take, ki jih kombinirate z jakno (samo spodnji del), spalne vreče brez kapuce, t.i. Quilts spalne vreče, ki nimajo zadrge in funkcionirajo kot odeja v katero zlezete in še kakšna novodobna ideja se najde.
Tradicionalne spalne vreče so po navadi v obliki mumije, pri čemer izolacija vreče objame celotno telo, vključno s kapuco. Izolacija deluje, ker oblika vreče dovoljuje kroženje toplega zraka tesno ob telesu. Če na primer spite na hrbtu, se izolacija “stisne” in ne ustvarja več toplote, kot jo oddaja vaša blazina. Zadrge sicer omogočajo enostaven izhod in vhod v spalno vrečo, a lahko dodajo nepotrebno težo. Proizvajalci sicer izbirajo čim lažje zadrge in skoraj vse spalne vreče so opremljene s sistemom proti zatikanju zadrg.
Tradicionalne spalne vreče so za vse backpackerje, za kampiranje, taborjenje in tiste, ki včasih spijo v avtomobilu.
Če ste kdaj kupovali spalno vrečo preko tuje spletne strani, ste se verjetno spraševali, kaj pomenijo določeni izrazi. Pomembno jih je razumeti, saj vam bodo morda pomagali pri lažji izbiri spalne vreče.
Že zgoraj omenjena oblika celic ali kanalov, v katerih se nahaja puh, na različne načine omogočajo obdržati puh na mestu. Kot smo že omenili, je najboljša izbira, kar se tiče toplote, vertikalna oblika celic/kanalov.
Večina spalnih vreč ima kapuco, ki varuje celotno glavo. V mrzlem vremenu je kapuca pomemben del spalne vreče, saj skozi vsak izpostavljen del telesa izgubljamo toploto. Oblike kapuc pa so različne, in če vam je to pomemben del spalne vreče, pred nakupom preizkusite, če kapuca popolnoma zaobjame vaš obraz in če je dovolj udobna.
“Draft Collar” ali “naborek” pri vratu skrbi, da toplota ostaja okoli vratu in ramen. Po navadi je elastično zategljiv.
Spodnji del vreče je pri nekaterih spalnih vrečah drugače oblikovan, saj nas najraje zebe v noge. Včasih je dodan dodaten izolacijski material, nekatere vreče pa imajo dodaten žep pri nogah za termofor oziroma termovko z vročo vodo.
Vse spalne vreče imajo t.i. “Draft Tube”, izolacijski zavihek, ki teče vzporedno z zadrgo in preprečuje uhajanje toplote pri zadrgi. Nekatere zimske spalne vreče imajo celo dva močno izolirana zavihka. Ta zavihek mora biti prišit na notranjo podlogo spalne vreče, pred nakupom pa preverite, da je dovolj širok, da ne bo oviral odpenjanja in zapenjanja zadrge.
Veliko spalnih vreč ima notranji žepek, v katerega pospravite malenkosti, ki jih želite imeti pri sebi, nekatere imajo zunanji žepek, je pa notranji verjetno boljša izbira, saj vam v hladni noči ni potrebno dajati rok iz vreče.
Kvalitetna vrečka za shranjevanje, ki je hkrati tudi kompresijska, je po navadi priložena spalni vreči, če pa ni pa se bo investicija v tako vrečko izplačala. Preverite, da je vodoodporna in da ima zmožnost velike kompresije.
Ko v dežju in vlagi spite v šotoru, zavijte dno spalne vreče v nepremočljivo jakno, saj bo ta varovala izolacijo pred vlago in spodnjega dela šotora in omogočala ohranjanje toplote.
Ko kupujete zimsko spalno vrečo, izberite podaljšano verzijo, saj vam daje več prostora, da v njej hranite tudi oblačila (ki bodo zjutraj topla), vodo, baterije, elektronske naprave, …
Spalno vrečo v nahrbtniku močno zaščitite pred vlago in padavinami. Tudi če jo shranjujete v nepremočljivi kompresijski vrečki, jo dodatno pospravite v plastično vrečko. Ni hujšega kot mokra spalna vreča.
Spalno vrečo, pa naj bo puhasta ali sintetična, morate vsake toliko časa nujno oprati. Puh potrebuje pranje, da se prečisti in ponovno “napihne” ter s tem greje. Za pranje puhaste splane vreče priporočamo Nikwax Down Wash. Spalno vrečo brez težav sušite v sušilnem stroju, pravzaprav je to pri izdelkih iz puha celo zaželjeno, saj s tem puh pridobi na “loftu” – količini zraka, ujetega med puhom, kar pripomore k izolaciji. Kadar se odpravljate na daljše potovanje, s seboj nujno vzemite samolepljivi trak za oblačila in obutev, s katerim lahko hitro in enostavno popravite kakšno ureznino na opremi. Priporočamo samolepljivi trak Sir Joseph.
Aktivnosti
Nadomestna klina za X Monster z lopatko ali kladivom.
Decembrsko znižanje
Hlače Marmolada so odlična dopolnitev jakne Marmolada, saj skupaj tvorita neprekosljiv turno smučarski komplet.
Decembrsko znižanje
Hlače Marmolada so odlična dopolnitev jakne Marmolada, saj skupaj tvorita neprekosljiv turno smučarski komplet.
Decembrsko znižanje
Izolirane kratke hlače za vse ljubitelje športov na prostem tudi takrat, ko se temperature spustijo pod ledišče.
Decembrsko znižanje
Topla, lahka in vzdržljiva jakna. Zahvaljujoč obdelavi DWR, ki se nanese neposredno na puh, izolira tudi v mokrih pogojih.
Decembrsko znižanje
Topla, lahka in vzdržljiva jakna. Zahvaljujoč obdelavi DWR, ki se nanese neposredno na puh, izolira tudi v mokrih pogojih.
Decembrsko znižanje
Mehak in zračen flis, idealen za visoko intenzivne aktivnosti.
Aktivnosti
Čistilo za drsno površino tekaških, turnih ali alpskih smuči.
Aktivnosti
Paket, ki vsebuje vse za vzdrževanje smuči s kožami.
Aktivnosti
Voskanje zdaj ni več ovira, je le hitro in enostavno opravilo katerega lahko opravite iz udobja domačega kavča.
Akcije
Nova baterija BD 1500 je kompatibilna z BD Dual Fuel čelnimi in namiznimi svetilkami.
Akcije
Kovinska zanka ClipWire ponuja preprosto in zanesljivo rešitev za pritrditev telemark smuči.
Akcije
Pro IPS je Piepsova najnaprednejša lavinska žolna z impresivno širino iskalnega pasu 80 m. Postavlja nov standard s svojo vodilno zmogljivostjo oddajanja in iskanja, zahvaljujoč naprednemu sistemu zaščite pred motnjami in obdelavi signala z dvojno anteno.
Akcije
Vsestranska naprava za varovanje/spust, ki se lahko uporablja tudi v načinu vodenja.
Plezanje
Prižema z ergonomskim oprijemom na voljo v desni ali levi različici.
Akcije
Kompakten in lahek osebni sidrni sistem.
Akcije
Vsestranski osebni sidrni sistem z močjo 23 kN na vsako zanko.
Darila
Ščetka za oprimke v dveh velikostih.
Akcije
Izolacijska podlaga ščiti v mrzlih zimskih dneh in dodaja dodatno toploto.
Darila
Modna a funkcionalna magnezij vrečka z ergonomsko obliko.
Darila
Ridgeway WIND so klasične trodelne pohodne palice.
Darila
Majhna a trpežna potovalna torba, zasnovana za shranjevanje toaletnih in potovalnih potrebščin za življenjski slog na prostem.
Akcije
Ultralahka očala, posebej zasnovana za ledno plezanje.
Akcije
Ultralahka očala, posebej zasnovana za gorništvo.
Darila
Running Belt Evo je narejen za trail tekače.
Nove kolekcije
Cervino so alpinistične rokavice, ki so trpežne in učinkovite v vsaki situaciji.
Decembrsko znižanje
Lavinska lopata PIEPS C720 s teleskopskim C-ročajem je popolna lopata za učinkovito reševanje spremljevalcev.
Oprema
Spalna vreča, ki zagotavlja toplotno udobje v najbolj ekstremnih razmerah.
Decembrsko znižanje
V mrzlem in vlažnem vremenu boste zaščiteni s puhovko Marmot Higlander Down Hoody, ki je tako univerzalna, da jo boste lahko nosili v gorah, na smučišču ali v mestu.
Decembrsko znižanje
Povsem nova jakna WarmCube™ Active Alt HB nudi toploto, ko jo želite in ko jo potrebujete.