Zdaj je pravi čas za obisk visokogorja v vsej njegovi lepoti in veličini. Seveda pa ne brez ustrezne opreme in nasvetov za njeno uporabo.
Opremo za visokogorje v grobem delimo na tri področja: OSEBNA OPREMA, SPLOŠNA OPREMA, TEHNIČNA OPREMA
OBUTEV
Čevlji so eden najpomembnejših delov opreme, saj ščitijo spodnji del nog, nudijo oporo pri hoji in omogočajo stik s podlago. Za visokogorje vedno izberemo visoke čevlje, ki segajo nad gležnje, so trpežni, izdelani in zračnih materialov in po možnosti nepremočljivi. Pred prvo uporabo jih vedno razhodimo na krajših pohodih in pred uporabo impregniramo.
Priporočamo:
OBLAČILA
Izberite oblačila iz materialov, ki dihajo, odvajajo vlago in se hitro sušijo.
NOGAVICE
Nogavice vas ščitijo pred mrazom, otiščanci, odrgninami in vpijajo pot. Kljub poletnim temperaturam ne izbirajte pretankih nogavic, saj te ne zagotavljajo dovolj oblazinjenja za celodnevno pohodništvo in hitro povzročijo otiščance.
Priporočamo:
PERILO
Ko govorimo o perilu, običajno govorimo o majici, ki jo boste verjetno oblekli. Ta naj ne bo bombažna, saj bombaž slabo odvaja vlago in se izredno počasi suši. Najboljša izbira je volna, saj hladi ali greje (glede na potrebo), odlično uravnava telesno temperaturo, greje tudi ko je mokra, odvaja odvečno vlago in ne smrdi niti po intenzivni celodnevni uporabi. Druga, cenejša in bolj trpežna izbira so majice iz umetnih vlaken, ki odlično vpijajo vlago in se v primerjavi z volno zelo hitro sušijo, nudijo UV zaščito in, če so pravilno izdelane, zelo dobro dihajo. V nahrbtniku vedno imejte kakšno majico več, da si lahko preoblečete mokro. V kolikor boste v gorah spali (v koči ali v bivaku) ali pa če se temperature hitro spustijo, ni slabo v nahrbtnik stlačiti še kakšnih dolgih pajkic za primer mraza.
Priporočamo majice:
Priporočamo pajkice:
HLAČE
Ščititi vas morajo pred vremenskimi vplivi in odrgninami od skal. Za visokogorje se vedno priporočajo dolge hlače, iz trpežnih materialov, ki dihajo. Kroj mora omogočati neomejeno gibanje, a ne sme biti preveč ohlapen. Kratke hlače uporabljamo samo, kadar je zelo vroče in ni nevarnosti, da bi si pri gibanju poškodovali noge.
Priporočamo:
SRAJCA
Nekaj časa nazaj so bile iz mode, danes se ponovno kažejo kot nadvse uporabne in nepogrešljive. Izbirate lahko med flanelastimi s klasičnim vzorcem ali tistimi bolj »športnimi«. Je funkcionalen kos oblačila, ki ni več namenjen zgolj starejši populaciji.
Priporočamo:
FLIS
Ne pozabite na topel kos, ki ga lahko oblečete podnevi ali ponoči, ko temperature padejo.
Priporočamo:
VETROVKA ALI JAKNA IN VETRNE HLAČE
Dobro si je lastiti tako, ki je odlična kombinacija nizke teže in odlične zaščite pred vetrom in (če je potrebno) pred padavinami. Ne pozabite na vetrne/dežne hlače.
Priporočamo:
PUHOVKA / IZOLIRANA JAKNA
Lahka puhovka je vedno priporočljiv kos opreme v visokogorju, saj nikdar ne veste, kdaj se temperature na hitro spustijo.
Priporočamo:
DODATKI
ROKAVICE
V visokogorju se lahko izredno hitro shladi. Par tankih rokavic ne zavzame veliko prostora.
Priporočamo:
VEČNAMENSKA RUTICA
Hitro poskrbi za zaščito vratu, glave ali pa služi kot elastika.
KAPA/KLOBUK
Zaščita pred soncem je nujno potrebna, a kapo ali klobuk nosite samo tam, kjer se vam zdi dovolj varno, da ne nosite čelade. Ni narobe, če se v nahrbtniku najde še prostor za toplejšo volneno kapo.
Priporočamo:
NAHRBTNIK
Nahrbtnik je obvezni del opreme vsakega pohodnika. Če pogosto zahajate v gore, potem je najbolje, da imate na zalogi vsaj dve različni velikosti (za dnevne in večdnevne pohode) in izberete pravo, kadar je potrebno. Za enodneven izlet v visokogorje običajno zadošča nahrbtnik prostornine 20-30 litrov, za več dni pa okoli 40-litrski. Pomembno je, da je dovolj prostoren za vse kar potrebujete, z zračnim hrbtiščem, da ima ustrezne nastavke za pohodne palice (ki jih je ob prečenju npr. via ferrate najbolje pospraviti čim globlje v nahrbtnik, da se z njimi ne zataknete), cepin …
Priporočamo:
PREVLEKA ZA NAHRBTNIK
V kolikor vaš nahrbtnik nima vgrajene dežne prevleke, jo zagotovo potrebujete.
SONČNA OČALA
Nikar ne pozabite na očala, sonce v gorah je še močnejše kot v dolini.
POHODNE PALICE
So nam v veliko pomoč pri vzponu in še v večjo pri spustu. Uporabljate jih terenu primerno in pospravite, ko je to potrebno.
Priporočamo:
PRVA POMOČ
Prva pomoč naj vsebuje običajne povoje in obveze, ne pozabite še na kakšne protibolečinske/protivnetne tablete.
ČELNA SVETILKA
Nam olajša gibanje ponoči na prostem ali v koči. Ne pozabite na dodatne baterije.
Priporočamo:
VŽIGALO/VŽIGALICE/VŽIGALNIK:
Priporočamo:
ČUTARA ZA VODO
Vedno jo lahko napolnite v izviru ali v koči.
Priporočamo:
NOŽ, PRIBOR
Če boste jedli v kočah, pribora načeloma ne potrebujete, nož pa je zagotovo obvezna oprema, saj je funkcionalen in nepogrešljiv kos. Priporočamo nože znamke Victorinox.
TOALETNI PRIBOR
Pospravite ga v priročno toaletno torbico.
Priporočamo:
ZAŠČITNA FOLIJA
Priporočamo:
SPALNA OPREMA
V kolikor boste spali v bivakih, obvezno potrebujete spalno vrečo, če boste spali v kočah pa ste lahko okoljsko naravnani in uporabite svojo rjuho ali tanjšo spalno vrečo.
Priporočamo spalne vreče:
Priporočamo spalne rjuhe:
PRIBOR ZA ORIENTACIJO
Ne pozabite na zemljevid območja, na katerega se odpravljate: ZEMLJEVIDI
In na kompas: KOMPASI
DRUGO:
Knjižica, krema, dokumenti, svinčnik, beležnica, … PLANINSKE KNJIŽICE IN DNEVNIKI
V kolikor pogosto obiskujete visokogorje, potem je nakup kvalitetne opreme zagotovo dolgoročna investicija. Pri gibanju na zahtevnih poteh, so samovarovalni komplet, varovalni ali plezalni pas ter čelada nujno potrebna oprema.
ČELADA
Naj bo lahka, udobna, zračna in taka, ki omogoča enostavno in trdno namestitev.
Priporočamo:
PAS
Plezalni pas za gibanje v visokogorju je nujno potreben. Priporoča se uporaba pasu s sedežnim in prsnim delom. Lahko je enodelen ali dvodelen.
Priporočamo:
SAMOVAROVALNI KOMPLET
Še nedolgo nazaj so bili samovarovalni kompleti sestavljeni iz vponk in prusikovih vrvic ali plezalnih zank. Danes so tehnično izpopolnjena celota, cenovno dostopna in varna za uporabo. Je nujen del tehnične opreme v visokogorju.
Priporočamo:
ROKAVICE
Onemogočajo poškodbe dlani pri preprijemanju jeklenic. Na dlaneh morajo biti ojačane in brez prstov, za boljši občutek.
KAJ OD NAŠTETE OPREME VZETI S SEBOJ?
Ko se odločimo za turo, primerno našim zmožnostim, vremenskim razmeram in drugim okoliščinam, jo natančno načrtujemo in hitro se bo izkazalo kaj točno potrebujemo. Veliko je odvisno od posameznika, cilja, izkušenj in vremenskih razmer.
KAKO PRAVILNO NAPOLNITI NAHRBTNIK?
Vedno upoštevajte, da gredo težje stvari na dno nahrbtnika in čim bliže hrbtišča in lažje na vrh ter bolj na zunanjo stran. Med drugim opremo razdelite tako, da imate določene predmete takoj pri roki: vetrovko, čutaro, prvo pomoč, telefon, svetilko, prigrizek … kar pač potrebujete. Vedno pa velja, da naj bodo vse stvari pospravljene v nahrbtniku in naj ne opletajo okoli, saj je to lahko izredno nevarno.
Kot vedno, preden se odpravljate v gore, si preberite čim več napotkov, natančno poglejte vremensko napoved in stanje planinskih poti. PZS PRIPOROČILA ZA VARNOST NA VISOKOGORSKIH TURAH.